top of page

PIESZA PIELGRZYMKA ŁOMŻYŃSKA NA JASNĄ GÓRĘ 1-14 sierpnia


REGULAMIN
Pielgrzymka jest wydarzeniem religijnym. To niezwykła forma wędrownych rekolekcji przeżytych w ciągu 14 dni. Jesteśmy jedną wielką RODZINĄ PIELGRZYMKOWĄ, rezygnujemy zatem z formy „pan”, „pani”, a zwracamy się do siebie nawzajem „SIOSTRO”, BRACIE starając się, by słowa te nie były w naszych ustach sloganem czy frazesem. To co wypełnia treść całej Pielgrzymki, to podstawowe prawo chrześcijańskie – MIŁOŚĆ BOGA I BLIŹNIEGO. Wszyscy spieszymy sobie nawzajem z pomocą i życzliwością – na trasie, postojach i noclegach.
NASZE PIELGRZYMOWANIE ROZPOCZYNAMY
WYMARSZ:
Łomża – 1 sierpnia
Msza św. w katedrze o godz. 6.00; wymarsz ok. godz. 7.15;
ZAKOŃCZENIE PIELGRZYMKI:
Wejście na Jasną Górę 13 sierpnia ok. godz. 19.00. Msza św. w Kaplicy MB ok. godz.20.00. Nocleg w Częstochowie przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. 14 sierpnia Msza św. o godz. 9.00 na Wałach Jasnogórskich, wraz z pielgrzymami diecezji siedleckiej, płockiej i kaliskiej, po czym nastąpi rozwiązanie pielgrzymki.
ZASADY UCZESTNICTWA:
W Pieszej Pielgrzymce Łomżyńskiej (PPŁ) na Jasną Górę może uczestniczyć każdy kto:
a) Akceptuje jej religijny i rekolekcyjny charakter (nabożeństwa, konferencje, wspólne modlitwy, śpiewy). Głównym punktem dnia jest Msza św., na której obecność jest obowiązkowa, w miarę możliwości przystępujemy do Komunii św.;
b) Pragnie pogłębić swoją chrześcijańską formację lub szczerym sercem poszukuje Boga;
c) Nie będzie posiadał i zażywał narkotyków, palił tytoniu i pił alkoholu;
d) Zachowa polecenia księży i służb porządkowych
e) Będzie przestrzegał przepisów Kodeksu drogowego o ruchu pieszych na drogach publicznych (zabrania się: przekraczania osi jezdni w czasie marszu, odpoczynku na jezdni i poboczu; każdy pielgrzym jest zobowiązany do posiadania i używania elementów odblaskowych po zmierzchu poza terenem zabudowanym);
f) Nie będzie biernym uczestnikiem, ani przyczyną jakichkolwiek konfliktów.
PORZĄDKOWI muszą mieć ukończone 18 lat, a wydający polecenia i sygnały uczestnikom ruchu – muszą posiadać odpowiednie uprawnienia i kamzelki.
ZAPISY na PPŁ odbywają się przez stronę internetową www.pielgrzymkalomzynska.org lub na trasie pielgrzymki w Sekretariacie. Przy zapisach, uiszczamy wpisowe przeznaczone na pokrycie kosztów pielgrzymki (lekarstw, transportu, środków technicznych, medialnych, napraw, kosztów nagłośnienia i sanitariatów) oraz opłatę za bagaż. Pielgrzym otrzymuje: znaczek, śpiewnik i kartę pielgrzyma, którą powinien nosić przy sobie na trasie i okazywać służbom porządkowym.
KARTA PIELGRZYMA jest wymagana codziennie:
- do zdania bagażu na samochód pielgrzymkowy,
- do wejścia na punkt medyczny,
- na trasie pielgrzymki do okazania służbom porządkowym, mającym prawo legitymowania pielgrzymów.

NOCLEGI – przede wszystkim w namiotach ustawionych na polu namiotowym wskazanym przez kwatermistrza lub w stodołach. Noclegi w pomieszczeniach gospodarzy przeznaczone są przede wszystkim dla osób starszych i matek z małymi dziećmi. Noclegi są zawsze oddzielne dla  sióstr i braci, przypominamy – KOEDUKACJA JEST ZABRONIONA (nie dotyczy małżonków).
Cisza nocna od godz. 22.00 do pobudki. Zachowanie ciszy nocnej jest podstawowym obowiązkiem wynikającym z przykazania miłości bliźniego. W duchu pokuty należy nastawić się na liczne niewygody. Zabiegi higieniczne (mycie, toalety) w miejscach wyznaczonych przez gospodarzy. Na teren noclegu nie wolno wchodzić przed przybyciem grupy. Nie do przyjęcia jest przebywanie poza grupami w trakcie marszu, jak i na noclegach. Zabronione jest wcześniejsze rozbijanie namiotów przez przybyciem Pielgrzymki i zajmowanie kwater. Na noclegach i postojach obowiązuje zakaz kąpieli w rzekach, stawach i innych zbiornikach wodnych i rozpalania ognisk.
GOŚCIE – odwiedzający pątników na trasie, jak i na miejscu noclegu, są zobowiązani do przestrzegania regulaminu PPŁ.
WYŻYWIENIE – przez pierwsze dni pielgrzymki jesteśmy podejmowani bardzo gościnnie posiłkami zarówno na odpoczynkach, jak i noclegach. Od 5 sierpnia PPŁ towarzyszą samochody z zaopatrzeniem, w których można nabyć codziennie produkty (chleb, słodycze, napoje zimne i gorące itp). Na noclegach Bracia Kierowcy przygotowują kawę. Staramy się upowszechniać piękny zwyczaj dzielenia się z innymi. Za otrzymaną bezinteresowną gościnność na trasie dziękujemy ze szczególną wdzięcznością. Rezygnujemy ze spożywania lodów, gdyż są one najczęstszą przyczyną groźnych zatruć. Na czas pielgrzymki, w każdy piątek, ksiądz biskup udzielił wszystkim pielgrzymom dyspensy; możemy spożywać pokarmy mięsne. Na ostatnie dni pielgrzymki proszę zaopatrzyć się we własną żywność.
Każdy pątnik zabiera ze sobą różaniec, modlitewnik oraz śpiewnik.
Uwaga: Nie wolno zabierać cennych rzeczy!
STRÓJ. Wyraża pokutny charakter pielgrzymki! Musi to być strój wygodny i skromny (uwaga: nie nosimy wydekoltowanych bluzek, koszulek na ramiączka, zbyt krótkich spodenek)!
SŁUŻBA MEDYCZNA udziela pomocy doraźnej na trasie i w Punktach Medycznych
Dolegliwości zdrowotne pielgrzymi zgłaszają lekarzowi, siostrze pielęgniarce lub sąsiadowi. W przypadku niedyspozycji fizycznej można uzyskać przepustkę pisemną od lekarza na opuszczenie grupy i indywidualne dotarcie do miejsca noclegu. Nie upoważnia to do wcześniejszego rozbijania namiotu czy zajmowania kwater przed przybyciem grupy przy samochodach bagażowych i nie bierzemy bagażu.
O sposobie udzielania pomocy lekarskiej decyduje Lekarz Pielgrzymki. 
Na szlaku towarzyszy nam karetka do przewozu pielgrzymów z chwilową niedyspozycją. W przypadku nagminnego korzystania z karetki, pielgrzymom zalecany jest powrót do domu.
WSKAZANIA SŁUŻBY ZDROWIA
Każdy pątnik w czasie całej drogi zasadniczo korzysta z własnej mini-apteczki, w skład której wchodzą:
- zasypka
- talk kosmetyczny
- spirytus salicylowy
- 3 bandaże elastyczne
- 4 bandaże zwykłe
- glucardiamid, krople żołądkowe
- indywidualne, stale używane lekarstwa.

Najbardziej potrzebne leki każdy pielgrzym ma przy sobie.
Na Punkt Medyczny przychodzimy ze swoimi medykamentami i bandażami.
BAGAŻE – zabieramy ze sobą dwa bagaże: pierwszy – podręczny, na każdy dzień (chlebak) z jedzeniem na cały dzień, drugi (plecak, torba turystyczna do 20kg) – zdajemy na samochód bagażowy.
Bagaż obieramy wieczorem i oddajemy rano, zawsze, za okazaniem karty pielgrzyma! Bagaż (plecak, walizka, namiot, śpiwór lub gruby koc) powinien być dobrze zabezpieczony przez deszczem i zaopatrzony w wodoodporną wizytówkę, przypiętą na widocznym miejscu
Na wizytówce należy napisać:
- Nr karty pielgrzyma
- Imię i nazwisko, adres, np.
177 – Jan Kowalski, Łomża, 
ul. Złota 33/12

SAMOCHODY PRYWATNE NIE MOGĄ towarzyszyć pielgrzymce
PORZĄDEK. Nie zaśmiecamy trasy, miejsc postojów i noclegów. Na śmieci i odpadki będą przeznaczone specjalne pojemniki. Pozostawiamy po sobie czystość i porządek. Zgniatamy puste plastikowe butelki przed wyrzuceniem do kosza.
UDZIAŁ OSÓB NIEPEŁNOLETNICH w Pielgrzymce:
a) do lat 15 – w towarzystwie osoby dorosłej idącej w tej samej grupie, która jest rodzicem lub opiekunem prawnym albo osobą wyznaczoną przez nich;
b) w wieku 16-18 lat – na podstawie pisemnego zezwolenia rodziców, które należy pozostawić w Sekretariacie Pielgrzymki
O aktualnych sprawach nie objętych regulaminem decyduje ks. Kierownik PPŁ
Wzory pozwoleń do udziału w PPŁ dla osób nieletnich znajdują się na naszej stronie:
www.pielgrzymkalomzynska.org

UWAGA! Za nieprzestrzeganie regulaminu PPŁ, zaleceń przewodników i służb pielgrzymkowych, a także za postawę niezgodną z istotnymi celami i duchem Pielgrzymki przewiduje się:
- upomnienie ustne
- upomnienie z wpisem do legitymacji
- wykluczenie z grona pielgrzymów, z podaniem nazwiska do wiadomości pątników oraz ks. Proboszcza

Pielgrzymie! Życzymy Ci, abyś nie tylko szczęśliwie dotarł na Jasną Górę Zwycięstwa, ale też tego, by głębokie doświadczenia pomogły Ci pięknie żyć, rozwijać swoje człowieczeństwo i chrześcijaństwo. Obyś też potrafił podczas drogi prawidłowo odczytać swoje życiowe powołanie i odnalazł własne Miejsce w budowaniu Królestwa Bożego

UWAGA! Pielgrzymi są ubezpieczeni w wymiarze podstawowym.


PAŃSTWOWY POWIATOWY INSPEKTOR SANITARNY W ŁOMŻY ZALECA:

Przygotowania przed pielgrzymką:
1. Jeśli leczysz się z powodu przewlekłych schorzeń (padaczka, astma, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, przewodu pokarmowego itp.) skonsultuj się ze swoim lekarzem, przedstaw specyfikę pielgrzymki (marsz kilkanaście kilometrów dziennie, odmienny sposób żywienia i wypoczynku) i zapytaj, czy w twoim przypadku możesz w niej uczestniczyć. Po uzyskaniu zgody przygotuj stosowną ilość leków, które zażywasz systematycznie i nie zapomnij zabrać ich z domu!!! – kupowanie leków po drodze może być kłopotliwe.
2. Zgłoś się na badanie kontrolne do stomatologa.
3. Zadbaj o kondycję fizyczną na3-4 tygodnie przed pielgrzymką, maszeruj codziennie około godziny.
4. Zadbaj o swoje stopy – wylecz odciski, pęknięcia na piętach. Pedicure możesz zrobić najpóźniej tydzień przed pielgrzymką.
Przygotuj odpowiednie obuwie, ubranie i akcesoria:
1. Obuwie:
Wygodne, wcześniej używane, luźne na tyle, aby zmieściły się skarpety – grubsza i cienka bawełniana;
Obuwie zapasowe
2. Ubranie:
Bielizna (majtki) bawełniana, najlepiej bez ozdób – koronki, wstawki itp. Powodują podczas marszu bolesne otarcia;
Bluzki luźne, przewiewne, zakrywające ramiona w celu uniknięcia oparzeń;
Nakrycie głowy – czapka lub chustka (koniecznie);
Peleryna od deszczu, kurtka, ciepły sweter lub polar;
Spodnie, luźne, spódnice lekkie, przewiewne.
3. Akcesoria:
Legitymacja szkolna, dowód osobisty lub inny dowód tożsamości;
Plecak mały na bagaż podręczny – TORBA NA RAMIĘ JEST NIEWYGODNA I POWODUJE NIERÓWNOMIERNE OBCIĄŻENIE STAWÓW;
Okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, spray odstraszający kleszcze i komary;
Podstawowe materiały opatrunkowe (bandaż elastyczny, talk, spirytus salicylowy itp.);
Latarka, scyzoryk, KUBEK, SZTUĆCE itp.;
W drodze:
1. Powiadom lekarza pielgrzymki o:
Schorzeniach przewlekłych i stosowanych lekach;
Zaobserwowanych objawach chorobowych (u siebie lub innych uczestników) takich jak: skurczowe bóle brzucha, gwałtowne wymioty, silna biegunka, podwyższona temperatura – są to prawdopodobnie objawy zatrucia pokarmowego.
2. Pij wodę BUTEKOWANĄ, niegazowaną, w ostateczności przegotowaną z pewnego źródła.
3. Używaj tylko własnych naczyń i sztućców starannie umytych pod bieżącą wodą.
4. Myj ręce przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety. W przypadku braku wody należy wykorzystać chusteczki ze środkiem dezynfekującym.
5. Nie jedz lodów, ciast (szczególnie kremowych). Wyrobów garmażeryjnych, nie mytych owoców.
6. Zabierz ze sobą produkty spożywcze opakowane trwale (konserwy) o małej pojemności, wystarczającej na jeden posiłek. Otwarte konserwy przetrzymane w warunkach otoczenia (temp. + 18ºC) następnego dnia nie nadają się do spożycia!!!
7. Nie siadaj bezpośrednio na trawie! Podczas wieczornej toalety przeprowadź samokontrolę skóry, aby wykluczyć obecność kleszczy (są nosicielami bardzo groźnych chorób – boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu).

Zapisy na 38 PPŁ

 1. Zapisy na 38 PPŁ rozpoczynają się 12 czerwca 2022r poprzez stronę internetową pielgrzymki: www.pielgrzymkalomzynska.org lub w Sekretariacie Pielgrzymki na trasie.

 2. Zapisanie się na PPŁ jest równoznaczne z akceptacją regulaminu oraz zgodą na przetwarzanie wizerunku i danych osobowych.

 3. Przy zapisach, uiszczamy wpisowe w wysokości 200zł na pokrycie kosztów pielgrzymki (lekarstw, transportu, środków technicznych, medialnych, napraw, kosztów nagłośnienia i sanitariatów, opłatę za bagaż).

 4. Służby porządkowe, medyczne, muzyczne uiszczają opłatę w wysokości 50 zł.

 5. Opłata wpisowa na pielgrzymkę może być uiszczona drogą elektroniczną na konto „Stowarzyszenia Piesza Pielgrzymka”

Stowarzyszenie Piesza Pielgrzymka Łomżyńska
ul. Dworna 25, 18-400 Łomża
PEKAO S.A. nr 36 1240 1532 1111 0010 8358 0692

w treści przelewu wpisujemy: wpisowe 38 PPŁ oraz imię i nazwisko

Można także uiścić wpisowe w Sekretariacie Pielgrzymki na trasie

 1. Kartę pielgrzyma oraz znaczek i śpiewnik odbieramy w Sekretariacie Pielgrzymki na trasie.

 2. Aby zdać bagaż na samochód bagażowy należy wcześniej dokonać zapisu drogą elektroniczną.

 3. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w pielgrzymce

 1. do lat 15 – w towarzystwie osoby dorosłej idącej w pielgrzymce, która jest rodzicem lub opiekunem prawnym albo osobą wyznaczoną przez nich;

 2. w wieku 16-18 lat – na podstawie pisemnego zezwolenia rodziców lub opiekunów, które należy pozostawić w Sekretariacie Pielgrzymki.

 1. Warunkiem uczestnictwa w pielgrzymce jest zapisanie się na pielgrzymkę, uiszczenie wpisowego oraz posiadanie znaczka i karty pielgrzyma.

bottom of page